Tavi haltáp - haleledel
A Koi pontyok és aranyhalak etetésének során a megfelelő haltáp kiválasztása létfontosságú. Ezeket a tavi haltápokat kifejezetten a kerti tavakban élő halak táplálkozási igényeinek kielégítésére tervezték. Halainknak kiegyensúlyozott étrendre van szükségük, amely alapvető tápanyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz (megfelelő arányban) a növekedésük és általános egészségük támogatása érdekében. A tavi haltápok két nagy csoportja, a víz felszínén lebegő (koi, aranyhal, cselle, stb.), és a lesüllyedő (compo, tokhal, kecsege, stb.), így minden halfaj könnyen hozzáfér a számára megfelelőhöz. Ez biztosítja, hogy a tóban lévő összes halnak egyenlő esélye legyen a táplálkozásra. A kerti tavi haleledelt emellett úgy tervezték, hogy könnyen emészthető legyen számukra, és csökkentse a halak által termelt hulladék/ürülék mennyiségét. Ezzel elősegítve a tó tisztább és egészségesebb létét, könnyebb fenntarthatóságát. A megfelelő haltáp biztosítása elengedhetetlen a tavi halak egészségének megőrzéséhez.
NEO index: Natural, energy-optimised nutrition, azaz természetes, energia optimalizált táplálék, mely kifejezés a fehérje és a zsír megfelelő arányát jelöli. Csak az évszakokra vetítve a halaknak télen (2:1) fele annyi fehérjére van szükségük, mint nyáron (4:1). Mivel nemcsak az évszakok a mérvadóak (lásd vízhőmérséklet), de a halak mérete és életkora, valamint a táplálék funkciója (pl.: növekedést elősegítő táp=ProPond Growth) is meghatározó szerepet játszanak, ezért lett megalkotva a NEO index, amely egészében kezeli mindezeket a tényezőket.
Tudtad, hogy:
A kerti tavi halak étrendjében jelen lévő vitaminokból az,
• A-vitamin. Retinolnak is nevezik, zsírban oldódó vitamin, ami azt jelenti, hogy az állat zsírszöveteiben és májában raktározódhat, és szükség esetén felszabadulhat a szervezetben. A halakban található A-vitamin elősegíti a hámszövetek megfelelő megújulását és a látási folyamatok megfelelő működését, emellett szabályozza a szervezet fejlődését és antioxidáns hatását. Hiány tünetei: exophthalmus (kidudorodó szemek), depigmentáció, szaruhártya homályosság, étvágytalanság és ödéma, növekedési visszamaradás.
• C-vitamin. Az L-aszkorbinsav egy vízben oldódó vitamin, amely a halak számára nélkülözhetetlen (a szervezetük nem képes előállítani), és nem raktározódhat a szervezetükben. A halaknak ezért folyamatos C-vitamin-bevitelre van szükségük a megfelelő haltápon keresztül. Ez az egyik legfontosabb vitamin: a halakban antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, serkenti az immunrendszert, valamint elősegíti a megfelelő izomfejlődést, sebgyógyulást és csontnövekedést. Ezenkívül megkönnyíti egyes ásványi anyagok felszívódását a belekben (például vas) és fontos hormonok szintézisét. A C-vitamin hiánya angolkórt, csontdeformitást, uszonyrothadást, homályos szemeket, bőrvérzést és testtömeg-csökkenést okoz.
• D3-vitamin. A kolekalciferol, a D3-vitamin másik neve, egy zsírban oldódó vitamin, amely állatokban a kalcium és a foszfor belekben történő felszívódásának modulátoraként működik, és szabályozza azok funkcióit a szervezetben. Szabályozza a mellékpajzsmirigyhormonokat is. Ez egy nélkülözhetetlen vitamin, amelyet a halak a megfelelő haltáppal fogyasztanak, majd elraktározódik a májban és a zsírszövetekben. A D3-vitamin hiánya angolkórt, alacsony izomfejlődést és csontdeformitást okoz.
• E-vitamin. Az alfa-tokoferol esszenciális zsírban oldódó vitamin, amelyet a halak többnyire a májban raktároznak, és csak táplálékkal juthatunk hozzá. Ez az egyik legerősebb antioxidáns, amely a halakban szabályozza a sejtmembránok működését és stabilitását, valamint a szaporodásért felelős nemi hormonok termelődését is. Részt vesz az immunválaszban is, amelyben nagyon fontos szabályozó szerepét tölti be. Az E- és A-vitamin különösen nagy összhangban áll egymással, mivel az első megakadályozza az utóbbi oxidációját. E-vitamin hiány tünetei: vérszegénység, máj degeneráció, ascites, szívizom és vörösvértestek károsodása, lassú növekedés, csökkent szaporodási aktivitás.
A kerti tavi halak étrendjében jelen lévő zsírsavakból az,
Omega 3 zsírsavak. Ezek a többszörösen telítetlen zsírsavak, amelyeket PUFA-3-nak is neveznek, nélkülözhetetlenek a halak számára, és a megfelelő haleledelből nyerhetik ki. Az édesvízi halak számára a linolénsav különösen fontos, míg a tengeri halaknak eikozapentán- és dokozahexaénsavra van szükségük. A húsevő halak anyagcsere-különbségei miatt nagyobb szükségletekkel rendelkeznek, mint a növényevők. Az omega 3 zsírsavak kulcsfontosságúak a sejtmembránok stabilitásában, így alacsonyabb testhőmérsékleten is folyékonyabbak lesznek (a halak hidegvérű állatok). Gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkeznek, és – bár kis mennyiségben – anyagcsere-energia előállítására használják. Ezenkívül elősegítik az ikrák, embriók és ivadékok megfelelő fejlődését. A hiány tünetei: rendellenes szín, uszonyok rothadása, májkárosodás, rendellenes testfejlődés.
Omega 6 zsírsavak. Ezek többszörösen telítetlen, növényi eredetű zsírsavak, a halak számára nélkülözhetetlenek (csak haleledel formájában juthatnak hozzájuk). A halak számára a legfontosabbak az arachidonsav és a linolsav. Az omega-6 zsírsavak számtalan anyagcsere-útvonalon vesznek részt: a gyulladásos válasz aktiválásában, a szervezet lipidfilmjeinek fenntartásában, a sejtjelek és enzimaktiválásban. Elősegítik a megfelelő immunválaszt fertőzés esetén. A hiány tünetei: rendellenes testfejlődés, fertőzésekkel szembeni érzékenység, epidermális elváltozások.