KPE és LPE csövek
MPE, KPE vagy LPE?
A szabvány szerint a KPE cső, azaz keményfalú polietilén csőből két fajtát használunk:
- KPE: ivóvíz minősítésű KPE cső, melynek jellemzői, hogy alkalmas ivóvíz szállítására mind a föld alatt, mind pedig a földfelszín felett is. Maximális nyomásértéke: 6, 10 és 12,5 bar. Színe fekete, kék csíkkal az oldalán. Általában gerincvezetékként használjuk. Átmérő: 25-110mm.
- MPE: mezőgazdasági minősítésű KPE cső, melynek jellemzői, hogy NEM alkalmas ivóvíz szállítására (pontosabban a szabvány szerint tilos erre használni, amennyiben a rendszerből valahol, valaki ihat. Mivel a gyártás során olyan anyagokat is felhasználnak, amelyek egészségügyi szempontból nem minősülnek tisztának). Föld alatt és felett is alkalmas öntözővíz szállítására. Maximális nyomásértéke: 3, 6 és 10 bar. Színe fekete, zöld csíkkal az oldalán. Átmérő: 25-110mm. Általában gerincvezetékként használjuk. Amennyiben az ivóvíz hálózatról öntözünk, akkor a leágaztatás után közvetlen egy visszacsapó szelepet kell beiktatni, addig pedig ivóvíz minősített KPE csővel és idommal kell kiépíteni a rendszert!
- LPE: lágyfalú polietilén cső - szintén öntözővízre van minősítve. Vékony falvastagsága miatt könnyen hajlítható. Max. nyomásértéke: 3.2 illetve 6 bar. Színe teljesen fekete. Átmérő: 16, 20, 25, 32 és 40mm. Alkalmas csepegtető illetve mikro öntözőrendszerekben, valamint szórófej bekötésre.
Az öntözéstechnikai KPE és LPE csövek elengedhetetlen elemei a modern öntözőrendszereknek. Különböző tulajdonságaiknak köszönhetően más-más feladatokra ideálisak, ezért fontos tisztában lenni a köztük lévő különbségekkel.
KPE csövek (Kemény Polietilén):
- Tulajdonságok: Nagy sűrűségű polietilénből készülnek, ezért rendkívül ellenállóak a külső behatásokkal szemben. Jól bírják a nyomást és a hőmérsékletváltozásokat. Merevebbek, kevésbé hajlékonyak, mint az LPE csövek.
- Felhasználás: Fő gerincvezetékekhez, a víz szállítására a vízforrástól a szórófejekig vagy csepegtető csövekig. A föld alatt kerülnek lefektetésre, ahol fontos a tartósság és a megbízhatóság.
- Előnyök: Hosszú élettartam, nagy nyomástűrés (6-10 bar), ellenállóság a külső hatásokkal szemben.
- Hátrányok: Kevésbé hajlékonyak, nehezebb velük szűk íveket kialakítani.
LPE csövek (Lágy Polietilén):
- Tulajdonságok: Kis sűrűségű polietilénből készülnek, ezért rugalmasak és könnyen hajlíthatóak. Kisebb nyomást bírnak el, mint a KPE csövek.
- Felhasználás: Csepegtető öntözéshez, mikroszórókhoz, valamint a KPE gerincvezeték és az öntözőelemek közötti összeköttetéshez. Felszíni és föld alatti használatra is alkalmasak.
- Előnyök: Rugalmasság, könnyű szerelhetőség, olcsóbb, mint a KPE cső.
- Hátrányok: Kisebb nyomástűrés (általában 3,2 bar), sérülékenyebb, mint a KPE cső, ezért óvni kell a mechanikai sérülésektől és a közvetlen napsugárzástól.
Összefoglalva:
A KPE csövek a "fő szállítók", a rendszer gerincét alkotják, míg az LPE csövek a "elosztók", amelyek a vizet a célállomásokhoz (csepegtetők, szórófejek) juttatják el. Mindkét típus fontos szerepet tölt be az öntözőrendszer hatékony működésében.
Fontos szempontok a választásnál:
- Nyomás: Mekkora nyomással kell a vizet szállítani?
- Szükséges mennyiség: Mennyi vízre van szükség az öntözéshez?
- Telepítés helye: Föld alatt vagy felszínen lesz a cső?
- Költségvetés: Mennyi pénzt szánunk a csövekre?