Kérdésed van? Hívj minket! +36703634219

Madárodúk

A biztonságos kihelyezés érdekében a madárodúkat megfelelően rögzíteni kell egy fémoszlopra, kerítésoszlopra, téglafalra, házburkolatra, épület homlokzatára, vagy akár fákra vagy fatörzsre. Fára is akaszthatsz madárodút, de ügyelj arra, hogy olyan erős ágat válassz, amely jó helyen van, és menedéket nyújt a ragadozók elől. A bejáratot lehetőleg ne takarja közvetlen lombozat, amely akadályozhatja a ki- és bejutást.

26termék
 
26termék

Hogyan védi meg a fát az égetett felszín?

Hogy működik ez? Az égetéssel felületkezelt fa olyan, amely elég hosszú ideig volt kitéve a tűznek ahhoz, hogy egy réteg elszenesedett fa maradjon a felszínén, de nem elég hosszan ahhoz, hogy megégjen vagy károsodjon a szerkezete. Az eljárás során egy elszenesedett réteg marad a felületen, ami lényegében a fát védő szénréteg. Mivel a szén nem rothad, ez a réteg megvédi az alatta lévő fát a rothadástól. A szénréteg vízállóvá teszi a fát a hagyományos kezeletlen natúr fához képest. Kevesebb víz hatol be a fába, és a szénből készült védőpajzs drámaian javítja az általános ellenállását.

A termeszek és más rovarok utálják az elszenesedés során keletkező szénréteget. Ennek eredményeként a peszticidek vagy más potenciálisan káros vegyszerek nélkül ellenáll a bogaraknak. A szénréteg ellenáll az időjárásnak és a fakulásnak is. A nap UV-sugarai sem tesznek kárt az így kezelt fában ezért sokkal tartósabb, mint a kezeletlen fa. Ha valaha is láttál már néhány év után a naptól kifakult fedélzetet, vagy kerítést, akkor értékelni fogod az égetett fa kivételes hosszú élettartamát. Ezért vannak a fenyődeszkából készült madárodúink kivétel nélkül ezzel a technológiával kezelve!

A madárodúk olyan mesterséges fészekhelyek, amelyeket az emberek azért helyeznek ki, hogy segítsék az odúlakó madarak költését és megtelepedését. A természetes odúk (pl. faodvak) számának csökkenése miatt a mesterséges odúk fontos szerepet töltenek be a madárvédelemben.

A madárodúk típusai

A madárodúkat többféleképpen lehet csoportosítani, például a méretük, az alakjuk vagy a bejárati nyílásuk alapján. A leggyakoribb típusok a következők:

  • „A” típusú madárodú: Ez a legkisebb méretű odú, amelyet főként a kisebb testű cinegefajok (pl. kék cinege, barátcinege) kedvelnek. A bejárati nyílás átmérője általában 28 mm.
  • „B” típusú madárodú: Ez a legelterjedtebb típus, amelybe a közepes méretű madarak (pl. széncinege, házi veréb, csuszka) is beköltöznek. A bejárati nyílás átmérője kb. 32 mm.
  • „D” típusú madárodú: Ez a nagyobb méretű odú, amelyet a nagyobb testű madarak (pl. seregély, nyaktekercs) számára készítenek. A bejárati nyílás átmérője kb. 45-50 mm.

A madárodúk jellemzői

  • Anyag: A madárodúk általában fából készülnek, de lehetnek más anyagokból is, például fából készült cementkötésű lapokból. Fontos, hogy az anyag természetes és tartós legyen.
  • Méret: A madárodú mérete a madárfaj igényeihez kell igazodjon. A túl kicsi odúban nem fér el a madár családja, a túl nagy odúban pedig nem érzi magát biztonságban.
  • Bejárati nyílás: A bejárati nyílás mérete meghatározza, hogy milyen madarak tudnak beköltözni az odúba. Fontos, hogy a nyílás ne legyen túl nagy, mert akkor a ragadozók könnyen bejuthatnak.
  • Elhelyezés: A madárodút olyan helyre kell kihelyezni, ahol a madarak biztonságban vannak a ragadozóktól és az időjárás viszontagságaitól. Fontos, hogy az odú ne legyen közvetlenül a napon, és ne érje erős szél.

Összegzés

A madárodúk fontos szerepet töltenek be a madárvédelemben. Kihelyezésükkel segíthetjük az odúlakó madarak költését és megtelepedését. Fontos, hogy a madárodú kiválasztásakor és kihelyezésekor figyelembe vegyük a madárfajok igényeit.

Szűrés
Termék státusza
Ár
 (Ft)
950 Ft - 32 250 Ft
Gyártó