Hogyan tartsuk távol a leveleket a kerti tótól
5 olcsó és egyszerű megoldás
1.) Szerelj fel egy lombfogó hálót
A lombfogó háló (tóháló) egy egyszerű és olcsó megoldás arra, hogy megakadályozd a lehullott levelek tóba jutását.
Az egyetlen és legjobb módja annak, hogy távol tartsd a leveleket a kerti tótól, ha megelőzöd, hogy bele hulljanak! Finom szemű lombfogó háló felszerelése a legegyszerűbb módja, hogy felfogd a leveleket, és ezzel megakadályozd a tó alján való felhalmozódásukat. A háló gondoskodik a levélgyűjtésről, és csak hetente kell lesöpörnöd a leveleket mielőtt azok elkezdenének lebomlani és átszivárogni a hálón.
Sok tótulajdonos úgy dönt, hogy nem telepíti a hálót, mivel ront az esztétikán, és ez igaz is lehet néhány gyengébb minőségű márkára. Ha azonban jó minőségű tóhálóba fektetsz be, akkor azok szinte láthatatlanok a tó vize felett, ellenben még mindig elég erősek ahhoz, hogy nagy mennyiségű levél törmeléket felfogjanak. A fekete színű tóháló ideális, ha minimálisra szeretnéd csökkenteni a láthatóságát. A levelek felfogása szempontjából a magasabban feszített háló általában jobb, mivel a levelek nem érnek hozzá a vízhez, és nem tudnak bomlásnak indulni, és tannint (barna színt) szivárogtatni. A lebegő hálóhoz képest jobban látható, könnyebben tisztítható, és jobb védelmet nyújt a ragadozók, például a gémek ellen is. Még ha nem is szereted a lombfogó hálót, elég csak ősz elején telepíteni, hogy könnyebben kezelhető legyen a lombhullás okozta vesződség, majd télen, miután a levelek nagy része lehullott, eltávolíthatod. Hacsak nem szereted jobban kézzel leszedni a vízről a leveleket és később iszapot merni, a legtöbb tótulajdonosnak azt javasoljuk, hogy helyezzen be minőségi hálót, hogy az ősz és a tél jobban kezelhető legyen, így csökkentve az ebből fakadó esetleges problémák esélyét.
2.) Fontold meg egy tó szkimmer beüzemelését
A tavi szkimmerek a víz felszínének „lefölözésén” dolgoznak, és összegyűjtik a lebegő törmeléket és leveleket.
Ha nem szereted a hálózást, egy másik megoldás a szkimmer felszerelése, amely a törmeléket közvetlenül a víz felszínéről gyűjti össze. Mindegy mekkora tavad van, mivel többféle stílusban kaphatók, beleértve a kisméretű úszó szkimmereket, a közepes felületű álló szkimmereket és a nagy dobozos szkimmereket.
A dobozos szkimmerek a leggyakoribb típusok, és nagyon hasonlóak az úszómedencékben látottakhoz, gyakran magukba a medence oldalába építve. Ezeket a tó széle mentén, a vízvonal alatt helyezik el, és vízpumpa segítségével működnek, hogy „lefölözzék” a vizet és összegyűjtsék a lebegő törmeléket. Tartalmaznak egy finom hálós kosarat, amelyet aztán hetente vagy kéthetente ki kell üríteni, amikor a szkimmer megtelik. Az ilyen típusú szkimmerek ideálisak nagyobb tavakhoz, mivel nagy törmelékmegtartó képességgel rendelkeznek, cserébe jó vízáramlást igényelnek a hatékony működéshez.
Közepes és kis méretű tavakhoz egyszerűbb megoldás egy úszó szkimmer vagy merülő szkimmer felszerelése (a képen). Ahogy a neve is sugallja, egy lebegő szkimmer szó szerint a tó körül lebeg, és menet közben összegyűjti a törmeléket, egy álló szkimmer pedig a tó sekély részén ül a vízárammal szemben. Mindkét szkimmer előnye, hogy könnyebben telepíthetők, olcsóbb a beszerzésük, és nagyon jól működnek olyan kisebb tavakban, ahol ősszel csak néhány lebegő levél jelenik meg. Hátránya, hogy gyakrabban kell tisztítani őket, mivel kisebb a kapacitásuk, de még mindig jobb, mintha a törmelék lebomlana, és télen problémákat okozna a halaknak! Segítenek a tó levegőztetésében is, mivel vízáramlást hoznak létre.
3.) Távolítsd el hálóval a leveleket
A finom lyukakkal és nagy kosárral ellátott tavi hálók alkalmasak a kisebb tavak leveleinek eltávolítására.
Ha a lombfogó háló és a szkimmerek szóba sem jöhetnek, vagy ha néhány levél még így is átjut a hálón, használhatsz egy hagyományos merítő hálót a lebegő törmelék manuális összegyűjtésére. Bár nem a legegyszerűbb módszer a tóban lévő levelek eltávolítására kétségkívül igen hatékony. A legtöbb tóháló megfelel a feladatra, bár a legjobb eredmény érdekében javasoljuk a teleszkópos nyelű, erős fogantyúval és széles, finom hálós kosárral rendelkező hálót. Attól függően, hogy hány levél van a tóban, előfordulhat, hogy naponta többször is ki kell szedni, hogy megakadályozd a lesüllyedésüket, de ez nem jelenthet nagy problémát, amíg a tó meglehetősen kicsi és könnyen hozzáférhető.
Nagyobb halastavaknál ez nem ideális, mivel az ősszel felgyülemlett törmelék hamar túlnőhet rajtunk, ha túl nagy a vízfelület. Ezekben az esetekben azt javasoljuk, hogy a kézi eltávolítás helyett használj lombfogó tóhálót vagy szkimmert az életed megkönnyítése érdekében.
4.) Csökkentsd a törmeléket tóporszívóval és iszapfaló baktériumokkal
A tavi porszívó a legegyszerűbb módja annak, hogy ősszel megtisztítsuk a törmeléket és a lerakódott iszapot a tavakból.
Ha úgy látod, hogy rengeteg bomló levél és szerves törmelék van a tó alján, javasoljuk, hogy a tél beköszönte előtt távolítsd el, így a tó biztonságosabb lesz a halak számára. Ha kicsi a tavad, használhatsz erre rendes halhálót, de a nagyobb tavaknál nem vehetjük semmibe a minőségi tóporszívó sebességét és hatékonyságát!
Ha egy nagy halállományú koi- vagy aranyhalas tavad van, a tóporszívó a legjobb módja a takarítási feladatnak, mivel szinte minden típusú anyagot kiszívnak, ami később problémákat okozhat a vízminőségben. A minőségi modellek különböző végekkel rendelkeznek a nehéz területek tisztításához, valamint nagy kapacitású kamrával a maximális teljesítmény érdekében. A tóporszívók jó hosszú távú befektetést jelentenek, különösen azoknak a tavasoknak, akik a legjobb vízminőséget és egy egyszerűbb, egész éves takarítási rutint tartanak szem előtt.
A még jobb eredmény érdekében hozzáadhatsz iszapfaló baktériumokat, amelyek segítenek lebontani a tóban maradó iszapot.
5.) Teszteld a vízminőséget és maximalizáld a szűrést
A fenti lépések mindegyike segít távol tartani a leveleket a tótól, valamint megtisztítani azt a már bomló levelektől. Azonban még mindig vannak olyan dolgok, amelyeket megtehetsz a tavad állapotának javítása érdekében ősszel, így korrigálva a víz minőségét és egy kicsit megkönnyítve a karbantartást. Ezekkel a tippekkel nem lehet fizikailag eltávolítani a leveleket, de segíthet csökkenteni a levelek és általában a bomló anyagok által okozott problémákat. Az alábbiakban megtudhatod, hogyan javíthatod még ősszel a tavad biológiai egyensúlyát:
- halápolás probiotikummal
- A legjobb szűrőanyag a kiváló vízminőségért
- Szűrőanyagok rendszeres tisztítása
- Jótékony baktériumkultúrák használata
- A víz minőség tesztelése
Jók-e a levelek a kerti tavadnak?
A tavakban lévő levelek szépnek tűnhetnek, de ha túl sok van belőle az mindenféle problémát okozhat a halaknak és a víz minőségének.
Az ősz minden bizonnyal a leglátványosabb évszakok közé tartozik, amikor a növények készülnek a télre, a fák lehullatják a leveleiket, és a hidegebb idő beköszöntével minden buja zöldből rusztikus narancssárgává változik. Ez egy állandó változás, amely minden bizonnyal gyönyörű, de nem a legjobb a kerti tavadnak, ha nem készülsz fel rá.
Az ősszel lehulló levelek a kertedben valószínűleg a kerti tavadon fognak lebegni. Lehet, hogy csodás látvány mikor lebegnek a vízen, de valójában a levelek játsszák az egyik legnagyobb szerepet a hulladék felhalmozódásában, a káros anyagok felszaporodásában és a téli halpusztulásban. Nem az a probléma, amikor a felszínen lebegnek, hanem az, amikor bevizesednek és lesüllyednek a tó aljára. Kis mennyiségeknek nincs túl nagy hatása, de nagy mennyiségű frissen bomló anyag kis idő alatt jelentősen megnöveli a tó biológiai terhelését, különösen a halas tavakban.
Ha van aranyhalad és koi pontyod is, és rengeteg lombozat van a kertben, főleg fák, akkor csakis rajtad áll, vagy bukik, mint haltartón, hogy a tavad biztonságos legyen az egész szezonban a halaid számára. Ez dióhéjban annyit tesz, hogy meg kell akadályozni a levelek felhalmozódását, vagy a bomlásnak indult leveleket és az iszapot el kell távolítani a tél beköszönte előtt – ez a gyakorlat segít felkészíteni a kerti tavat az előttünk álló hidegebb évszakra.
A kerti tóban lévő levelek veszélyesek a halakra?
Kis mennyiségű levél nem okozhat problémát, de nagy mennyiségben a káros anyagok ugrásszerű növekedését okozhatják lebomlásuk során.
Kis mennyiségű szerves törmelék és a levelek a tó ökoszisztémájának természetes részét képezik, csekély mennyiségeknek nincs nagy negatív hatása a tóra. Ha nincs hal a tóban, a levelek még kevésbé jelentenek problémát, és az eltávolításuk csak rajtad múlik.
Ha azonban aranyhal és koi ponty van a tavadban, a nagy mennyiségű bomló levél és törmelék mindenféle problémát okozhat, különösen télen. A vizesedő és lesüllyedő levelek lassan lebomlanak a tófenék alján, ahogy a hasznos baktériumok lebontják őket. Ez az anyag alkotja az úgynevezett „fenéki szennyeződést” vagy „iszapot”, amely lényegében a tó alján felhalmozódó összes szerves hulladék. A baktériumok gyorsan munkába állnak, lebontják ezt az anyagot, és a káros melléktermékeket, például az ammóniát és a nitriteket kevésbé káros nitrátokká és tápanyagokká alakítják a növények számára.
Súlyos problémák akkor jelentkeznek, ha a hulladék mennyisége túl sok a tó biológiai szűréséhez (jótékony baktériumok), és nem tudnak elég gyorsan működni ahhoz, hogy lépést tudjanak tartani a megnövekedett bioterheléssel. Ez gyakran ősszel történik, amikor hatalmas mennyiségű levél hullik a tóba, és egyszerre süllyednek le. A baktériumok működésük során oxigént is használnak, ami csökkenti a halak számára elérhető mennyiséget a vízben. Ha a hulladék túl sok, és a baktériumok nem tudnak lépést tartani, akkor az oxigén tovább csökken, és olyan salakanyagok kezdenek felhalmozódni, mint az ammónia, amelyek rendkívül mérgezőek az aranyhalakra és a koikra.
Mi a helyzet a levelekkel a tóban télen?
Tél előtt el kell távolítani a leveleket a tóból, hogy a halak biztonságosabban át tudjanak telelni.
A tó téliesítésének egyik fontos szempontja a levelek és az iszap eltávolítása, mielőtt a halak vermelni kezdenek. A levelek által okozott hulladékok kialakulását gyakran meg lehet előzni, mielőtt azok elsüllyednének (pl. tóháló), de ha nincs háló, vagy csak kis mennyiségű iszap van, akkor is érdemes ősszel alaposan megtisztítani a tó alját.
Ennek az az oka, hogy télen a tóban minden lelassul, beleértve a halakat és a hasznos baktériumokat is. A halak ilyenkor felélik nyári zsírraktárukat, anyagcseréjük, testi funkcióik és immunrendszerük lassabb lesz, mint nyáron. A télen a tóban hagyott hulladék lassan egész szezonban erjed, ami a káros anyagok fokozatos felhalmozódását, valamint az oxigéntartalom csökkenését okozza. Ha a tavunk befagy, és nem történik gázcsere, a probléma még veszélyesebbé válik!
Ezen felül, mivel alacsonyabb az oxigénszint, a normál aerob baktériumok nem tudják lebontani a hulladékot, így a lassabb anaerob baktériumok veszik át a hatalmat. Az ilyen típusú baktériumok szén-dioxidot használnak a hulladék feldolgozásához, de melléktermékként erősen büdös kénhidrogént is termelnek. Ahogy ez felgyülemlik a tél folyamán, majd beköszönt a tavasz, összekeveredik a felső vízrétegekkel, és rothadt tojás illetve szennyvízszagot okoz, ami nem a legvonzóbb tulajdonsága lesz a kerti tavadnak.
A kerti tavakba hulló levelek eltávolításának okai (összefoglaló)
1.) A levelek növelik az iszapréteget
A levelek, csakúgy, mint minden szerves törmelék, hozzájárulnak az iszap kialakulásához a tó fenekén, amikor az összetömörödik és lesüllyed. Ez nem jelent nagy problémát a hal nélküli tavakban, de tavasszal még mindig problémákat okozhat a büdös tóvíz miatt, ha télen alacsony az oxigéntartalom. Ha tavi halaid vannak, mindig javasolt a fenékiszap kitisztítása tél előtt, hogy a víz minősége megfelelő maradjon a tél folyamán, és elegendő oxigén álljon rendelkezésre a koik és az aranyhalak számára a hideg időszak alatt.
2.) A rothadó levelek rontják a víz minőségét
Minden bomló anyag salakanyagokat termel, amelyeket a hasznos baktériumoknak le kell bontani, hogy biztonságosak legyenek a halak számára – ezt a folyamatot nitrogénciklusnak (nitrogén körforgásnak) nevezik. Ha a levelek mennyisége túl sok a biológiai szűréshez, akkor az ammónia és a nitritek kiugró csúcsokat produkálhatnak, amelyek halálosak lehetnek a vízi élőlényekre. Ezek a érték növekedések, akár fokozatosak, akár hirtelenek, csökkentik a tó vízminőségét, és tartósan káros hatást gyakorolhatnak a koikra és az aranyhalakra, ha nem kezeled őket.
3.) A levelek barna tóvizet okozhatnak
Bár a víz tisztasága vagy tisztátalansága nem mindig jelzi a rossz vízminőséget, mégis kellemetlen lehet, mivel a bomló anyagok barnára festhetik a vizet. Ezt a tannin (barnás szín) okozza , amely a vízben lebomló anyagokból szivárog, és gyakran a víz tea színűvé válik. A levelek nagymértékben hozzájárulnak a tanninhoz a tavakban, és ha ősszel nem szeded ki az fenéken lévő szennyeződést, észreveheted, hogy a tavak megbarnulnak a tavasz beköszöntével, és a tannin keveredik a felső rétegekkel.
4.) A levelek télen problémákat okozhatnak a halaknak
A legkockázatosabb időszak a nagy mennyiségű törmelék tóban hagyására télen van, mivel a halak ekkor a legsebezhetőbbek, és a tavak be is fagyhatnak. A tavasszal és nyáron előforduló törmelék problémákat okozhat a vízminőségben, de nem valószínű, hogy súlyosan károsítja a halakat, ha a vízszűrés megfelelő. Télen azonban a legtöbb kerti tótechnika ki van kapcsolva, ami azt jelenti, hogy kevesebb a levegőztetés és a szűrés. Ezen túlmenően, ha egy tó befagy, a káros gázok nem tudnak hová távozni, ami az ammónia és a szén-dioxid veszélyes keverékéhez vezethet – mindkettő halálos nagy mennyiségben a halakra nézve.
Ha tetszett kövess minket FaceBook-on, hogy elsőként értesülj minden új bejegyzésünkről és akciónkról!
Csatlakozz privát FB Csoportunkhoz, ahol minden tag segít megválaszolni kérdéseidet legyen az kerttel, kerti tóval, akvarisztikával kapcsolatos! :)
Kapcsolódó érdekes cikkek:
Vadon élő állatok a kerti tóban
6 tipp kerti tó tavaszi indításához