Vakond-pocok
Ismerd az ellenséged
Vakondok
Magyarországon minden vakond védett! Természetvédelmi értéke 25.000.- forint! A vakondok rovarokkal, lárvákkal, kisemlősökkel és még békákkal is táplálkoznak. Gyakorlatilag vakok, és az arcukon és a farkukon lévő jól fejlett hallás- és rezgésérzékeny szőrszálaknak köszönhetően képesek megtalálni a zsákmányt. Ezeknek a kis emlősöknek a föld alatti alagutak valójában gondosan átgondolt labirintusok. Mohával bélelt fészkük és élelmiszer tárolására szolgáló kamrájuk van. Egy alagútrendszer hossza elérheti az 1 kilométert is. A vakondok magányosan élnek, nem pedig csoportosan, és főleg reggelente aktívak, ekkor alkotják a legtöbb vakondtúrást.
Vakondok általános jellemzői
A vakondok testmérete 15-20 cm. Vastag szőrzet borítja őket, amely meglehetősen bársonyos. Az ásó alakú mancsok végén karmok találhatók, amelyek a hátrahajlásnak köszönhetően kiválóan alkalmasak földalatti alagutak ásására. A járatok általában a talaj felszíne alatt 20-50 cm mélységben futnak. Egy járat átmérője mindössze 6 cm, egy vakond napi 12-15 méter alagutat is képes kiásni. A folyosók kivitelezése után a vakondok néhány óránként járőröznek a területükön.
Ezek a kis emlősök Európában és Közép-Ázsiában élnek. Magyarországon védettek! Mezőkön, réteken, gyümölcsösökben, kertekben és lombhullató erdők szélein találhatók. A járatok fúrásakor keletkező többlet földet az alagutak falába nyomják, vagy a jellegzetes vakondtúrás építésére használják fel.
A nőstény vakond 2-7 kölyköt hoz világra. Néhány hét múlva elhagyják a családi fészket, és magányos életet kezdenek. A vakondok nem hibernálnak, és a fagyokat földalatti folyosókon töltik. Akár 4 évig is élnek.
Csak elriasztani érdemes
A vakond jelenléte a telken, vagy a kertben a legtöbb ember számára nem kívánatos. Tevékenysége során az emlős lyukakat képez, amelyek rontják a gyep megjelenését vagy megnehezítik a virágágyásban lévő növények növekedést. A föld alatti járatok készítése a növényi gyökerek pusztulását is okozza, ami jelentősen gyengíti azokat. Ezenkívül a vakond jelenléte a talajban lévő hasznos földigiliszták számának csökkenésével jár, amelyek hozzájárulnak annak lazulásához.
Több termékkel is elriaszthat egy vakondot a telkéről. A kártevők elfogásának mechanikus módja a BROS élvefogó vakondcsapda. Közvetlenül a földalatti folyosóban van elhelyezve, és praktikus zászló jelzi, ha vakondot fogott. A kártevő ezután biztonságos helyre, a kerttől távol helyezhető el. A vakondok elriasztásának másik módja a BROS SONIC ultrahangos vakondriasztó. A készülék rezgéseket kiváltó hangok segítségével űzi el a kártevőket. Földbe helyezve a BROS Sonic gyakorlatilag láthatatlan, és hatása miatt a vakondok elhagyják az ultrahang terjedési területét.